CTVS07RF-25-24SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-24SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
Shell Material :
Composite
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
yes
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
25-24
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Silver
Total Number of Contacts :
24
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-24SA-LC Overview
CTVS07RF-25-24SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-24SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-24SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT