CTVS07RF-25-24JN-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-24JN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Stock
42
In Stock :
42
Environment Resistant
Number of Pins :
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
25-24
Bulkhead - Front Side Nut
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-24JN-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 24 pins.
CTVS07RF-25-24JN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-24JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-24JN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT