CTVS07RF-25-24JA-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-24JA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Stock
7
In Stock :
7
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
25-24
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
HTS Code :
Type :
For Female Sockets
Published :
2006
ROHS3 Compliant
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-24JA-LC Overview
CTVS07RF-25-24JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-24JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-24JA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT