CTVS07RF-25-24HB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-24HB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
24
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-24HB-LC Overview
CTVS07RF-25-24HB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-24HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-24HB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT