CTVS07RF-25-19SE-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-19SE-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Filter Feature :
yes
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Published :
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Composite
HTS Code :
Contact Size :
12
Orientation :
E
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-19SE-LC Overview
CTVS07RF-25-19SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-19SE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-19SE-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT