CTVS07RF-25-19PA-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-19PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
16
In Stock :
16
Type :
For Male Pins
Contact Size :
12
Orientation :
A
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
19
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
19
Shell Size - Insert :
25-19
Electroless Nickel
IEC Conformance :
No
Published :
2006
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-19PA-LC Overview
CTVS07RF-25-19PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-19PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-19PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT