CTVS07RF-25-11PB-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-11PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Gender :
FEMALE
Bulk
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Male Pins
Published :
Number of Pins :
10
Contact Size :
20 2 10 Power 9
CTVS07RF-25-11PB-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 10 pins.
CTVS07RF-25-11PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-11PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-11PB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT