CTVS07RF-23-55HN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVS07RF-23-55HN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
55
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
23-55
Packaging :
Bulk
Published :
2006
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-23-55HN-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 20 pins.
CTVS07RF-23-55HN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-23-55HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-23-55HN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT