CTVS07RF-21-39PA
Mfr.Part #
CTVS07RF-21-39PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
2 Weeks
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Orientation :
A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
39
Number of Positions :
39
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Color :
Silver
Published :
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Datasheets
CTVS07RF-21-39PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTVS07RF-21-39PA Overview
CTVS07RF-21-39PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-21-39PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-21-39PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER