CTVS07RF-21-16HC-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-21-16HC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Electroless Nickel
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
16
Reach Compliance Code :
Unknown
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-21-16HC-LC Overview
CTVS07RF-21-16HC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-21-16HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-21-16HC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT