CTVS07RF-19-32SB-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-19-32SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Circular Connector Housings
Filter Feature :
yes
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Silver
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
32
Number of Positions :
32
MIL Conformance :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Bulkhead - Front Side Nut
ECCN Code :
EAR99
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-19-32SB-LC Overview
CTVS07RF-19-32SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-19-32SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-19-32SB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT