CTVS07RF-19-28PA-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-19-28PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Size :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
28
Material :
Number of Positions :
28
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-19-28PA-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 28 pins.
CTVS07RF-19-28PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-19-28PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-19-28PA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT