CTVS07RF-19-11SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVS07RF-19-11SB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
11
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Contact Size :
16
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
11
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Gender :
FEMALE
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Orientation :
B
Filter Feature :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-19-11SB-LC Overview
CTVS07RF-19-11SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-19-11SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-19-11SB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT