CTVS07RF-15-19JC-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-15-19JC-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Panel Mount
Contact Type :
Composite
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
19
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-15-19JC-LC Overview
CTVS07RF-15-19JC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-15-19JC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-15-19JC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT