CTVS07RF-15-19HC-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-15-19HC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
C
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Shielded
Published :
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-15-19HC-LC Overview
CTVS07RF-15-19HC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-15-19HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-15-19HC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT