CTVS07RF-15-18HN
Mfr.Part #
CTVS07RF-15-18HN
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Composite
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Feature :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
20
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Number of Positions :
18
Max Operating Temperature :
200°C
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Environment Resistant
Datasheets
CTVS07RF-15-18HN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTVS07RF-15-18HN Overview
CTVS07RF-15-18HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-15-18HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-15-18HN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER