CTVS07RF-15-15PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVS07RF-15-15PA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
15
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
15-15
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Contact Size :
Filter Feature :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
2006
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
16
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-15-15PA-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 16 pins.
CTVS07RF-15-15PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-15-15PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-15-15PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT