CTVS06RF-25-61SE-506
Mfr.Part #
CTVS06RF-25-61SE-506
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
34
In Stock :
34
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
61
Color :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
61
Max Operating Temperature :
200°C
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Orientation :
E
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2006
Shell Size - Insert :
25-61
Min Operating Temperature :
-65°C
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTVS06RF-25-61SE-506 Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 61 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
CTVS06RF-25-61SE-506 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-25-61SE-506 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-25-61SE-506 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER