CTVS06RF-25-61PD-LC
Mfr.Part #
CTVS06RF-25-61PD-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
D
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
61
IEC Conformance :
No
Published :
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
Contact Type :
Coupling Nut, Self Locking
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
2 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
61
Empty Shell :
yes
Threaded
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-25-61PD-LC Overview
CTVS06RF-25-61PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-25-61PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-25-61PD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT