CTVS06RF-25-61PD-506
Mfr.Part #
CTVS06RF-25-61PD-506
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Published :
2006
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Shielded
Color :
Silver
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
25-61
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
61
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTVS06RF-25-61PD-506 Overview
CTVS06RF-25-61PD-506 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-25-61PD-506 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-25-61PD-506 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER