CTVS06RF-25-61JE-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVS06RF-25-61JE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
E
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
Published :
2013
Shell Size - Insert :
25-61
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
61
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-25-61JE-LC Overview
CTVS06RF-25-61JE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-25-61JE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-25-61JE-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT