CTVS06RF-25-43HE
Mfr.Part #
CTVS06RF-25-43HE
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-43
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
43
Number of Pins :
16
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
E
1 (Unlimited)
Datasheets
CTVS06RF-25-43HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTVS06RF-25-43HE Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 16 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
CTVS06RF-25-43HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-25-43HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-25-43HE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER