CTVS06RF-25-37PC-LC
Mfr.Part #
CTVS06RF-25-37PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 37POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
37
Total Number of Contacts :
37
Orientation :
C
IEC Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Published :
2006
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Shell Size - Insert :
25-37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-25-37PC-LC Overview
CTVS06RF-25-37PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-25-37PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-25-37PC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT