CTVS06RF-23-55HB-LC
Mfr.Part #
CTVS06RF-23-55HB-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
Number of Positions :
55
Published :
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
B
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-23-55HB-LC Overview
CTVS06RF-23-55HB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-23-55HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-23-55HB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT