CTVS06RF-23-21JC-LC
Mfr.Part #
CTVS06RF-23-21JC-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 21POS INLINE
Stock
262
In Stock :
262
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Number of Positions :
21
Shell Size - Insert :
23-21
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Environment Resistant
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2013
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
C
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-23-21JC-LC Overview
CTVS06RF-23-21JC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-23-21JC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-23-21JC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT