CTVS06RF-21-41SD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVS06RF-21-41SD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
41
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
41
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Material :
Composite
Orientation :
D
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-21-41SD-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Female Sockets products.Operating this device ensures that Coupling Nut, Self Locking will remain unchanged.The device has 41 pins.
CTVS06RF-21-41SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-21-41SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-21-41SD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT