CTVS06RF-21-41PD-LC
Mfr.Part #
CTVS06RF-21-41PD-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 41POS INLINE
Orientation :
D
Material :
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
41
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Number of Positions :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Threaded
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-21-41PD-LC Overview
CTVS06RF-21-41PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-21-41PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-21-41PD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT