CTVS06RF-21-16SD-LC
Mfr.Part #
CTVS06RF-21-16SD-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Number of Positions :
16
Orientation :
D
Connector Type :
Plug Housing
Number of Pins :
16
Material :
Crimp
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-21-16SD-LC Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut, Self Locking.A total of 16 pins are available on the device.
CTVS06RF-21-16SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-21-16SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-21-16SD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT