CTVS06RF-21-16PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVS06RF-21-16PA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
16
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
16
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-21-16PA-LC Overview
CTVS06RF-21-16PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-21-16PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-21-16PA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT