CTVS06RF-21-11SC-LC
Mfr.Part #
CTVS06RF-21-11SC-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Housing Color :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Threaded
Total Number of Contacts :
11
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
21-11
Number of Positions :
11
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-21-11SC-LC Overview
CTVS06RF-21-11SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-21-11SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-21-11SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT