CTVS06RF-21-11JD-LC
Mfr.Part #
CTVS06RF-21-11JD-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
12
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
D
Material :
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Number of Pins :
11
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
1 (Unlimited)
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS06RF-21-11JD-LC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 11 pin is provided on the device.
CTVS06RF-21-11JD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-21-11JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-21-11JD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT