CTVS06RF-15-18HD
Mfr.Part #
CTVS06RF-15-18HD
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
D
Published :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
18
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
CTVS06RF-15-18HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTVS06RF-15-18HD Overview
CTVS06RF-15-18HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-15-18HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-15-18HD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER