CTVS06RF-15-15PA-506
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVS06RF-15-15PA-506
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Max Operating Temperature :
200°C
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
15
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
15
Published :
2006
Shell Size - Insert :
15-15
Gender :
Male
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTVS06RF-15-15PA-506 Overview
CTVS06RF-15-15PA-506 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS06RF-15-15PA-506 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS06RF-15-15PA-506 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER