CTV07RW-25-43P
Mfr.Part #
CTV07RW-25-43P
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
1 (Unlimited)
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
16
Filter Feature :
yes
Color :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
43
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gold
Mixed Contacts :
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
43
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
B
Datasheets
CTV07RW-25-43P
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV07RW-25-43PB Overview
CTV07RW-25-43PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-25-43PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-25-43PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER