CTV07RW-25-24SC
Mfr.Part #
CTV07RW-25-24SC
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Threaded
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
C
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Number of Positions :
24
Total Number of Contacts :
24
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
CTV07RW-25-24SC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV07RW-25-24SC Overview
CTV07RW-25-24SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-25-24SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-25-24SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER