CTV07RW-25-24SB
Mfr.Part #
CTV07RW-25-24SB
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
24
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
24
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
No
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Gold
Datasheets
CTV07RW-25-24SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV07RW-25-24SB Overview
CTV07RW-25-24SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-25-24SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-25-24SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER