CTV07RW-25-24JB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RW-25-24JB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
24
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Total Number of Contacts :
24
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
Orientation :
B
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Size :
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV07RW-25-24JB-LC Overview
CTV07RW-25-24JB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-25-24JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-25-24JB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT