CTV07RW-25-19SC
Mfr.Part #
CTV07RW-25-19SC
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Olive Drab
Orientation :
C
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ECCN Code :
EAR99
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
yes
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Datasheets
CTV07RW-25-19SC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV07RW-25-19SC Overview
CTV07RW-25-19SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-25-19SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-25-19SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER