CTV07RW-25-19JB
Mfr.Part #
CTV07RW-25-19JB
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Orientation :
B
Filter Feature :
yes
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Shielded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
yes
HTS Code :
MIL Conformance :
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
19
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Color :
Olive Drab
Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
CTV07RW-25-19JB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV07RW-25-19JB Overview
CTV07RW-25-19JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-25-19JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-25-19JB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER