CTV07RW-25-19B
Mfr.Part #
CTV07RW-25-19B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
19
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle Housing
HTS Code :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
12
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Published :
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Datasheets
CTV07RW-25-19B
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV07RW-25-19BA Overview
CTV07RW-25-19BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-25-19BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-25-19BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT