CTV07RW-25-187PD-P35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RW-25-187PD-P35
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 187POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Applications :
Military
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Pins :
23
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Feature :
Shielded
Number of Positions :
187
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 187 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTV07RW-25-187PD-P35 Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount, Through Hole mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A 23 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
CTV07RW-25-187PD-P35 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-25-187PD-P35 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-25-187PD-P35 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER