CTV07RW-23-55B
Mfr.Part #
CTV07RW-23-55B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Housing Color :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Bulk
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
55
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
CTV07RW-23-55B
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV07RW-23-55BA Overview
CTV07RW-23-55BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-23-55BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-23-55BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT