CTV07RW-21-41BC
Mfr.Part #
CTV07RW-21-41BC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Unknown
Contact Size :
20
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
41
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composite
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Datasheets
CTV07RW-21-41BC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV07RW-21-41BC Overview
CTV07RW-21-41BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-21-41BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-21-41BC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT