CTV07RW-21-41AC
Mfr.Part #
CTV07RW-21-41AC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Number of Positions :
41
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Unknown
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Datasheets
CTV07RW-21-41AC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTV07RW-21-41AC Overview
CTV07RW-21-41AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-21-41AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-21-41AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT