CTV07RW-21-11JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RW-21-11JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11
DIN Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Datasheets
CTV07RW-21-11JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
CTV07RW-21-11JC Overview
CTV07RW-21-11JC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-21-11JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-21-11JC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER