CTV07RW-19-88P-P2AD
Mfr.Part #
CTV07RW-19-88P-P2AD
Description
CONN RCPT MALE 88POS GOLD SOLDER
Circular Connector Assemblies
Feature :
Alignment Disc
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Solder
Number of Pins :
23
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
88
Applications :
Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 88 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CTV07RW-19-88P-P2AD Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount, Through Hole mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A 23 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Alignment Disc feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
CTV07RW-19-88P-P2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-19-88P-P2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-19-88P-P2AD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER