CTV07RW-19-11SB
Mfr.Part #
CTV07RW-19-11SB
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Bulk
Radiation Hardening :
No
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
50.0μin 1.27μm
Published :
2006
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
Gold
Empty Shell :
yes
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Filter Feature :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
MIL Conformance :
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
19-11
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
CTV07RW-19-11SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
CTV07RW-19-11SB Overview
CTV07RW-19-11SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTV07RW-19-11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-19-11SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER