CTV07RW-17-73SD-S2AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTV07RW-17-73SD-S2AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Olive Drab
Feature :
Alignment Disc
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Solder
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole
Orientation :
D
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
73
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Pins :
73
Applications :
Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTV07RW-17-73SD-S2AD Overview
You'll get Receptacle, Female Sockets packages.A Panel Mount, Through Hole mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.It has 73 pins on the back of the device.You should use it at a temperature below 175°C.Temperatures below -65°C are required for operation of this device.A number of aspects of its Alignment Disc feature make it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole it's mounted.In this case, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTV07RW-17-73SD-S2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-17-73SD-S2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-73SD-S2AD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER