CTV07RW-17-73SD-S15AD
Mfr.Part #
CTV07RW-17-73SD-S15AD
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD SLDR
Military
Contact Plating :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielded
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
D
Feature :
Alignment Disc
Published :
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
73
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
CTV07RW-17-73SD-S15AD Overview
Receptacle, Female Sockets packaging is included.This device has a mounting type of Panel Mount, Through Hole.We package the product with a Bulk case.The product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.It has a 73 pin configuration.If it is to be used, it should be kept at a temperature below 175°C.There must be a minimum temperature of -65°C for this device to operate.This feature makes it more powerful in a number of ways due to its Alignment Disc feature.You've got Bulkhead, Front Side Nut, Panel, Through Hole mounted on the part.This device runs at -65°C~175°C operating temperature.
CTV07RW-17-73SD-S15AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-17-73SD-S15AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-73SD-S15AD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER