CTV07RW-17-73SA-S3AD
Mfr.Part #
CTV07RW-17-73SA-S3AD
Description
CONN RCPT FMALE 73POS GOLD SLDR
Composite
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Panel Mount, Through Hole
Feature :
Alignment Disc
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 73 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
CTV07RW-17-73SA-S3AD Overview
CTV07RW-17-73SA-S3AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTV07RW-17-73SA-S3AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTV07RW-17-73SA-S3AD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER